top of page

Viss par ģitārām

​Ģitāras rašanās

Ģitāru deviņpadsmitajā gadsimtā izgudroja mūziķis un ģitāras meistars Antonio Torres. Šodien to sauc par klasisko ģitāru (ģitāra ar neilona stīgām), ko izmanto akadēmiskajā mūzikā, flamenko mūzikā utt. Neilona stīgas palīdz iegūt smalkāku un maigāku toni, kas raksturīgs šiem instrumentiem. Klasiskā ģitāra praktiski nav mainījusi savu vizuālo izskatu līdz mūsdienām. Daudz vēlāk, divdesmitā gadsimta vidū, parādījās akustiskā ģitāra (ģitāra ar metāla stīgām), tai ir spilgtāka skaņa nekā klasiskajai ģitārai. Mūsdienās sešu stīgu ģitāra tiek pielietota daudzos mūzikas stilos, tam ir arī ļoti plašs pielietojums kā solo instrumentam.

Klasiskā ģitāra

Klasiskās ģitāras īpatnība ir tāda, ka atšķirībā no daudziem citiem mūzikas instrumentiem,ģitāras skaņas dziļums un spilgtums ir atkarīgs no materiāla (koka), no kura ģitāra ir izgatavota. Ģitārai ir divas galvenās daļas - korpuss un grifs. Korpusa kvalitāte, kā arī izmērs nosaka to, kā ģitāra skanēs. Par akustiskās ģitāras grifu dēvē to ģitāras daļu, kur atrodas stīgas. Grifs - standarta gadījumā var būt līdz 70 cm garš, līdz 6 cm plats un līdz 3 cm biezs. Bieži tas ir pilnīgi plakans, bet aizmugurējā puse ir nedaudz izliekta, lai būtu ērtāk turēt ar roku. Grifa plakanā daļa ir pārklāta ar speciālu biezu plāksni, kas izgatavota no blīva cieta materiāla, kur ir iebūvēti ladi. Klasiskajai ģitārai ir neilona stīgas, kas labi skan romantiskiem vai klasiskiem skaņdarbiem.Klasiskās ģitāras izmēri: 4/4, 3/4, 2/4 un 7/8. Tie atšķiras ne tikai ar grifa garumu, bet arī korpusa biezumu un platumu. Klasisko ģitāru ērti spēlēt arpēdžijas Stīgas ir izvietotas tālu viena no otras, pateicoties platajam grifam, ļaujot viegli iemācīties spēlet atsevišķas notis. Klasiskā ģitāra ir labi piemērota ģitāras pamatmācībām vai mācībām bez priekšzināšanām.

классическая гитара_edited.png

Akustiskā ģitāra

Akustiskās ģitāras uzbūve arī sastāv no divam galvenām daļām - korpusa un grifa. Akustiskās ģitāras grifs ir daudz plānāks nekā klasiskai ģitārai, taču daudz garāks, un tā iekšpusē ir uzstādīts tērauda stienis, lai regulētu skaņas augstumu. Korpuss sastāv no priekšējas un apakšējas virsmas, un tas ir daudz lielāks salīdzinot ar klasisko ģitāru.Akustiskas ģitāras stīgas ir metāliskas, tās dod spilgtāku un daudz skanīgāku skaņu un ir ideāli piemērotas pavadījumam un akordu spēlēšanai.  Akustikas ģitāras lielākoties ir 4/4 izmēros, taču ir atrodamas arī 7/8, 3/4 un 2/4.  Sākotnējā klasiskas ģitāras spēles apguves posmā šaurais grifs un metāla stīgas sagādā neērtības, taču akustiskās ģitāras plašā izplatījuma dēļ tās ir pamatotas.

Акустическая гитара_edited.png

Ģitāras izvēle priekš bērniem.

Sākuma līmeņa apmācībām ieteicams izmantot klasisko ģitāru.  Plaša grifa un neilona stīgu dēļ.  Ģitāras izmēri: 7/8 pusaudžiem, 3/4 bērniem 8-11g.v. un 1/2 bērniem līdz 9 gadu vecumam.

Ģitāras izvēle pieaugušajiem.

Apmācībai ir piemērota gan klasiskā ģitāra (ar neilona stīgām), gan akustiskā ģitāra (ar metāla stīgām), ar 4/4 un 7/8 izmēriem.

bottom of page